משהו חדש עולה לאוויר רדיו דיגיטלי

משהו חדש עולה לאוויר – רדיו חוף | רות קרייתי

בא לשכונה רדיו אינטרנטי חדש, 'רדיו חוף' אילת. איך ואיפה אפשר לשמוע את השידורים? ומי הם היזמים מאחורי התחנה? על כך בכתבה הבאה

לא רק מכורים לדבר יכולים להבין את העובדה היבשה שאם אתם חיים במדיה האינטרנטית, שום דבר לא יעצור אתכם. גם לא כורח הנסיבות שייתכן ואילצו אתכם בעבר, להפסיק. אתם תטפסו על קירות ותמצאו את כל הדרכים החלופיות ואם צריך גם לשבת בפינה ולחכות כמו אינדיאני לשעת הכושר, רק כדי לחזור מאוחר יותר לאהבה ישנה-חדשה שלכם. זה מה שקרה למי שהחליט להחיות את 'רדיו חוף' האגדי, לעשות אזימוט חד מבת-ים לאילת ולהעלות לאוויר את התחנה האהובה במהדורה חדשה. את גיא שישו האילתי שהוא מותג מוכר מ'נישה – 17' ו'רדיו חוף' האגדי נדמה לי שאין צורך להכיר לכם. מלבד העובדה שמדובר בבחור מוכשר שבכל דבר בו הוא נוגע הופך במיידית לזהב, הוא האיש הכי שמח וחייכן בעיר. גם בשעת לחץ הוא מחייך באופטימיות וזורק כמה מילים מרגיעות. כשפתח גיא את הביליארד הכי מצליח בעיר, את 'נישה 17' הוא ידע שלהעלות את 'רדיו חוף' לאוויר האינטרנטי – זה רק שאלה של זמן.

מי שחברה לאחרונה לגיא שישו ול'רדיו חוף', גם היא דמות מוכרת ואהובה בברנז'ה האילתית, חנה זיו זרקה המוכשרת שלקחה את 'רדיו חוף' לידיים ועושה בו פלאות. אז עכשיו אחרי שעשינו היכרות קצרה אנחנו יכולים להמשיך בשלווה, להמריא באוויר אבל חייבים לשמור על השקט… כי עכשיו משדרים.

מתכון לתחנה מצליחה

'רדיו חוף' האגדי נולד בשנת 1993 בחופים הזהובים של העיר בת-ים. השמש, הגלים, האנשים, האווירה והאהבה שהייתה אז באוויר היוו קרקע פורייה, מתבקשת ומוצלחת ללידתה של תחנת רדיו פיראטית. התחנה המצליחה נתנה במה ליוצרים צעירים ולא מוכרים, מרביתם מהזמר המזרחי המחתרתי והלא מוכר באותה תקופה. צריך לקחת בחשבון שהמוסיקה המזרחית לא קיבלה הכרה ובמה ולא יכלה להרים את הראש מול יוצרים ותיקים ומוכרים שהושמעו ללא הרף ברדיו הממלכתי. להיכנס אז לברנז'ה המוסיקלית זה היה בלתי אפשרי כמעט… ממ… נו… לא כל כך מדוייק לומר זאת, במיוחד אם קוראים לכם משה חיו ומישל שישו ואתם מקושרים ומחוברים לכל המקומות הנכונים, בבת-ים. משה חיו, היום עסקן פוליטי מוכר ומכובד בשורות הליכוד, ומישל שישו מנהל בכיר בעיריית בת ים, איש רב פעלים ואביו של גיא עשו את הבלתי אפשרי בהקמת התחנה. על ימיה הראשונים של התחנה מספר משה חיו: "באותה תקופה הייתי בעל מקומון, משרד הפקות ואירועים.

לעיריית בת ים הייתה מערכת כריזה לאורך חופי הים ששידרה מוסיקה אקטואלית ופרסומות וכך נולד הרעיון. צריך לקחת בחשבון שהייתה זו תקופת תור הזהב לספינתו של אייבי נתן ולרדיו 'קול השלום'. ראיתי את הפוטנציאל, רכשתי ספינה, הכשרתי אותה לתחנת רדיו ועלינו לאוויר. 'רדיו חוף' נתן בית חם ובמה מכובדת ליוצרים ולזמרים המזרחים והצעירים שלא קיבלו מקום ברדיו הממלכתי דאז. שרית חדד, אדם, בועז שרעבי, זהבה בן, עופר לוי, דנה אינטרנשיונל, יואב יצחק, חיים משה, דקלון ועוד אחרים היו חלק ברשימת הזמרים שהחלו את דרכם אצלנו והפכו למפורסמים. גם פוליטיקאים וידועי שם התארחו ברדיו בתוכניות אירוח. עד מהרה הפך 'רדיו חוף' ללהיט עם מעל חצי מיליון מאזינים. בסקרים של אחוזי שמיעה ברשות השנייה היינו במקום הראשון הרבה לפני תחנות ארציות. יצאנו במבצעים למען הקשישים, למען עמותות כגון: ליבי, פתחון לב, האגודה למען החייל, שבויים, נעדרים, חולי סרטן ועמותות נוספות והכל התנקז אצלנו. גייסנו תרומות לעמותות וסחפנו אחרינו מאסה ענקית של מאזינים שדחפו אותנו להמשיך קדימה."

רדיו מחוף אל חוף

המוטו המרכזי של תושבי בת ים באותן שנים בהן שידרה התחנה היה: "לירושלים יש את הכותל, לרחובות יש את מכון ויצמן, לחיפה יש את הנמל ולבת ים יש את רדיו חוף". הבת-ימים נשמו, אכלו וישנו עם 'רדיו חוף' והזמר המזרחי שעט קדימה בהצלחה מעל ומעבר למשוער. משה חיו: "לימים תחנת הרדיו היתה כל כך פופולארית, עד שעשו עלינו תוכניות בטלוויזיה. היינו אייטם מבוקש בכל העיתונים הארציים ובכל הרשתות והערוצים. דן תורן שעשה עלינו תוכנית טלוויזיה, הגיע באחד הימים לתחנה רק כדי לשמוע על התופעה שנקראה רדיו חוף. נהג מונית שהביא את דן תורן אלינו סיפר לו שהנוסעים מבקשים ממנו להאזין ל'רדיו חוף'.

עוד סיפרו לו כי הם מגיעים מרחוק לחוף בת ים רק כדי לשמוע, ורק כדי לראות את הספינה האטרקטיבית. מסעדות ובתי קפה שהיו ממוקמים לאורך החופים השמיעו רק את המוסיקה של 'רדיו חוף' וכל האווירה שנוצרה סביב התחנה והספינה, הביאה גאווה רבה לתושבי בת ים שסבלו באותה תקופה מסטיגמה מסויימת. גם באילת קלטו את השידורים. בהתחלה לא האמנתי ששומעים אותנו באילת. זה לא נשמע הגיוני. טסתי לאילת כדי לבדוק באופן אישי האם שומעים אותנו באזור ומה שהתברר היה מעבר לכל דמיון. חובבי רדיו הקימו תחנת ממסר באילת ולכן שמעו אותנו בכל האזור. ראיתי את התחנה ואת הזוג שהשקיע בעניין ונתתי להם במתנה נופש של סוף שבוע במלון בצפון. בנוסף, עשינו מידי פעם מבחני האזנה עם רכבים שהיו קולטים אותנו מכביש הערבה – בואכה אילת. אתגרנו את המאזין הכי רחוק על המפה בישראל להתקשר אלינו, למסור לנו את מיקומו ולזכות בפרס חלומי: נופש של סוף שבוע באחד המלונות באילת."

הכתבה רדיו חוף

רדיו ללא הפסקה

'רדיו חוף', התחנה והספינה היו במשך מספר שנים מבוקשים ומוצלחים מבין תחנות אחרות. השידורים החלו בשנת 1993 ועד לשנת 1998 כאשר בשנה זו המדינה יצאה במכרזים מסודרים לרדיו המקומי. משה חיו ניגש למכרז כשהוא מגובה בקבוצה די מכובדת להפעלת 'רדיו חוף' אך לא זכה במכרז. 'רדיו חוף' אמר את מילותיו האחרונות, הספינה כבתה את המנועים, את המכשירים ואת האור והשדר האחרון סגר את הדלת. רגע… רגע… כתבתי שהמילה האחרונה נאמרה? אז זהו שלא. באותו מעמד היה שם עוד מישהו שראה וידע שאמנם הספינה סגרה את השידורים שלה, אך  המילה האחרונה טרם נאמרה שם. היה זה גיא שישו בנו של מישל ממייסדי התחנה, ואשר יחד עם אביו חיכו להזדמנות להקים את הכל מחדש, כי הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה אפילו אם יהיה זה בעיר אילת.

היזם האילתי ומנהל התחנה, גיא שישו מספר: "הרעיון להחיות את התחנה ולהקים אותה לתחייה מחודשת, בתוך ה'נישה 17', הוא לעבוד על אותו עיקרון שפעל בחופי הים בבת ים: לתת במה חופשית ליוצרים צעירים בראשית דרכם, מוסיקאים אילתים, זמרים, שדרים, די ג'יי ואנשי מקצוע מהברנז'ה. הרעיון להקים תחנת רדיו נוספת בא ממקום של שיתופים ופרגון הן לאנשים והן לעסקים באילת. 'רדיו חוף' אינו תחנת רדיו מסחרי ולכן זה אך טבעי שהרדיו יפעל ממקום של שיתוף פעולה הדדי. הרדיו הוקם עבור התושבים והקהילה. תלמידים ממגמת תקשורת בבתי הספר יוכלו לצפות וללמוד כיצד זה עובד. איך מוציאים שידורים מהאולפן ואיך עובדים השדרים. ברדיו יהיו תכנים קבועים של  שידור על בסיס קבוע אותם מנהלת בכישרון רב חנה זיו זרקה."

מנכ"לית הרדיו חנה זיו זרקה, בת אילת, דמות מוכרת שחיה ונושמת מוסיקה. מלבד היותה אימא ל- 4 בנות, אחת מהן היא הזמרת מוכשרת מאי זיו זרקה, ניהלה חנה בעבר את להקת 059 המיתולוגית של אילת, הרימה 2 הפקות מוצלחות של 'הקול דבש' ביחד עם מירב לוין, וכתבת בעיתון שלנו במדור 'הספריה של חנה'. לרדיו חוף אילת היא מתכננת בגדול: "משהו חדש ומרענן עולה לאוויר ב'רדיו חוף' אילת. אני כאן בגלל האהבה למוסיקה לשירים ולאמנות בכלל ואת האהבה הזו נעביר לציבור המאזינים. אחרי השידור הראשון כל כך התרגשתי וגילית בעצם שיצא ממני משהו שהיה צריך לצאת ממזמן. אני מאוד אוהבת מוסיקה סנטימנטלית. אני נכנסת למלודיה ולהרמוניה למילים ולרטט של הצליל. המטרה היא ליצור רדיו טוב שישרת את תושבי אילת ולתת במה למוסיקה, לשלום ולאהבה. הרדיו ישמיע מוסיקת עולם, ישראלי, בלוז, נשמה, ג'אז, קאנטרי, ונוסטלגיה עם שירים שלא נס ליחם. שירים שמזכירים לאנשים ערגה לימי העבר וכיסופים לאירועים שחוו. הרדיו לא ישדר פלייליסט קבוע, אלא ישמיע שירים חדשים בכל תוכנית ויביא לידי ביטוי את כל הז'אנרים הקיימים. התוכנית 'אל מונדו' – העולם, תעלה לשידור בכל שבת.

חשוב לי לציין כי זאת תוכנית הבייבי שלי בה אני משדרת שירי אהבה בכל שפה, שהרי מאזינים לנו גם ברחבי העולם ואני מכניסה את המאזינים גם לאווירה מתאימה. תוכנית נוספת היא 'הסיפור מאחורי השיר' שתהיה מחווה לזמרים, כאשר בכל תוכנית תהיה מחווה לזמר אחר. האמן/זמר ומה עומד מאחורי השיר הספציפי המושמע באותן רגעים מעל גלי האתר. תוכנית נוספת היא 'שיחות מלב אל לב' שתשודר בשעות הלילה המאוחרות. בתוכנית יתארח ד"ר אבי פלג ביהביוריסט פסיכולוג התנהגותי, בליווי שירי נשמה. המאזינים יוכלו לעלות לשידור ולשאול את ד"ר פלג שאלות שמטרידות אותם  במגוון נושאים: קשיים בזוגיות, התמכרויות, קשב וריכוז ועוד. את התוכנית 'מוסיקה מזרחית' ישדר די ג'יי אגם לב בכל יום בשעות אחר הצהרים ודי ג'יי דודי שם טוב ישדר את 'סתלבט על החוף' שמפרגן ליוצרים חדשים וותיקים.

בשלב זה אני בונה קאדר של שדרים אילתים שוחרי מוסיקה שיגישו תכניות במיקרופון פתוח והשדר יביא את המוסיקה שהוא אוהב למאזינים. היעד שלנו הוא להביא את 'רדיו חוף' אילת לכמה שיותר מאזינים. זהו רדיו אינטרנטי, רדיו ללא הגבלה ושומעים אותו בכל העולם. זה יהיה הדבר העולמי הבא. בשלב זה הרדיו אינו מסחרי וכל השותפים לעשייה עושים זאת באהבה ללא שכר." להאזנה: כניסה לגוגל, או דרך עמוד הפייסבוק חיפוש 'רדיו חוף' אילת – האזנה נעימה.


רדיו חוף אילת

Current track
TITLE
ARTIST