"בחזרה מטואיצ'י"

Written by on 25/05/2015

  מאת :  יוסי גינסברג

"…משכתי בכל כוחי, אך לשווא. כאילו הייתי יצוק בבטון. לא הצלחתי לזוז. שוב רצית לבכות, אך חשתי רק גוש מוצק בגרוני. זהו זה. זה המוות. אני עומד למות כאן. סופי יהיה בביצה הזאת.

הם היו ארבעה שיצאו לג´ונגל הבוליביאני: קארל, עבריין אוסטרי שהתחזה לגיאולוג, מרקוס השוויצרי, קווין האמריקני ויוסי גינסברג, צעיר ישראלי מרמת גן, שיצא לטיול הגדול לדרום אמריקה. שנה קודם לכן הוא עבד באלסקה כדי לחסוך כסף למסע, עבד בעבודות מזדמנות בניו יורק, התגנב לאוניית שעשועים בפוארטו ריקו והגיע כנוסע סמוי לאיי הבתולה. את ונצואלה וקולומביה חצה בטרמפים ובג´ונגל של אקוודור התארח אצל שבט אינדיאנים. בפרו הוא פגש את מרקוס וביחד נסעו לבוליביה, שם נפגשו עם קווין ועם קארל. הימים שלאחר כניסתם לג´ונגל היו מסמרי שיער: "הרעב גבר. בלית ברירה התחלנו לאכול קופים. ההרגשה נוראה אבל הטעם סביר." כעבור זמן מה התפרקה החבורה. יוסי וקווין המשיכו לבדם, ואז קרה האסון – קווין זינק למים, נסחף הצדה והצליח להימלט מהמפל הגועש, ואילו יוסי נסחף עם הרפסודה לכיוון המפל והתחיל במסע המוות. שלושה שבועות הוא שהה לבדו בג´ונגל, מיטלטל בין תקווה לייאוש, נאבק ברעב, בנחשים, בנמרים ובנמלים טורפות. "…משכתי בכל כוחי, אך לשווא. כאילו הייתי יצוק בבטון. לא הצלחתי לזוז. שוב רצית לבכות, אך חשתי רק גוש מוצק בגרוני. זהו זה. זה המוות. אני עומד למות כאן. סופי יהיה בביצה הזאת. השלמתי עם המוות. ידעתי שאין לי כוח להיחלץ, ואין כוח בעולם שיושיט לי יד וימשוך אותי מן הבוץ." מאז ראה אור לראשונה, הפך בחזרה מטואיצ´י, סיפור הישרדותו המופלא של יוסי בלב האמזונס, לספר חובה בקרב הטיילים הישראלים ואולי לידוע ביותר בספרי הז´אנר התרמילאי .

הספר  תורגם לשש שפות, ראה אור ב-15 מדינות והפך לרב-מכר בינלאומי.

בספרו "בחזרה מטואיצ'י" מתאר יוסי גינסברג את סיפור הישרדותו בג'ונגלים הרחוקים של האמזונס. כתיבת הספר, ששימש במשך שנים כמורה נבוכים לתרמילאים שטיילו בדרום אמריקה והמסע המסוכן שחווה ושרד היו עבורו תחילתה של דרך חיים מיוחדת ושל תורה פילוסופית שפיתח עם השנים.

גינסברג, הבין שחוקי ההישרדות שלמד על בשרו באותם ג'ונגלים רחוקים, נכונים בכל מקום ושיערות עבותים  וחיות טרף, ניתן למצוא גם בעולם שמתקרא תרבותי ופיתח תיאוריה שלפיה הוא חי ומיצב את תורתו על שלושה מונחי יסוד:

1.כל הקיים היום בעולם – חי, צומח ודומם – קשורים זה לזה מבחינה גנטית, מינרלית והתפתחות אבולוציונית.

2.כולנו מחוברים אל אותה הרשת. זעזוע בצד אחד של הרשת משפיע תמיד על מקום אחר.

3.הנחת היסוד המשמעותית ביותר היא שאנחנו תלויים זה בזה, ותמיד, בדרך זו או אחרת, דברים ישובו אלינו.

הוא מעיד על עצמו שלכל פעילויותיו היום מטרה אחת – להשפיע כדי להפוך את החברה שבה אנו חיים לחיובית יותר ומאושרת.

טואיצ'י (Tuichi) הוא נהר בצפון בוליביה, באגן האמזונס. מוצאו של הנהר במורדות הרי האנדים, בצפון מחוז לה פאס, בגובה של 1,070 מ' מעל פני הים. הנהר זורם בראשיתו לכיוון צפון-מזרח, ולאחר מכן פונה לכיוון דרום-מזרח, כך שהוא יוצר צורת V הפוכה. הוא נשפך לנהר הבני 265 ק"מ מנקודת המוצא שלו,

הנהר מוכר בישראל בשל ספרו של יוסי גינסברג, "בחזרה מטואיצ'י", המתאר את קורותיו לאחר שרפסודה בה שייט בנהר התהפכה, והוא נאלץ לשרוד במשך כשלושה שבועות ביער הגשם

מומלץ ביותר ספר נדיר ובלתי נשכח! ולא רק לחובבי ספרי מסע.

העוז, התושייה , הטבע הפראי, ההרפתקאות  המתח ,והנפש החזקה הרגישה והמעניינת שבוחנת את ה כ ל.

תרבויות  ,מקומות  מ ו פ ל א י ם שאנו כמעט לא יודעים על קיומם ,הישרדות,

חיבור ואינטרקציה מרתקת  בין הדמויות.

קראתי בנשימה  ונהנתי.


Continue reading

רדיו חוף אילת

Current track
TITLE
ARTIST